Stowarzyszenie

Klub Miłośników Dawnych Militariów Polskich

Istnieje od 1965 roku

Pechowa armia – inne spojrzenie na wrzesień 1939

 Wystawa w Piszu

Z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej członek naszego Stowarzyszenia Paweł Lekki wspólnie z Muzeum Ziemi Piskiej zorganizował w tamtejszym muzeum wystawę „Pechowa armia – inne spojrzenie na wrzesień 1939”. Otwarcie wystawy, poprzedził wykład Pawła Lekkiego poświęcony kampanii wrześniowej 1939 roku. Autor poruszył zarówno sprawy geopolityczne, które doprowadziły do wybuchu wojny, główne bitwy toczone przez polskich żołnierzy oraz konsekwencje klęski jaką zakończyły się tamte zmagania. Dużo miejsca poświęcił też modernizacji WP, elementom uzbrojenia i wyposażenia WP tamtego okresu. Na wystawie zgromadzono eksponaty ze zbiorów autora m.in. hełm wz. 31, tornistry wz.33, torbę na maskę przeciwgazową wz. 32, maskę pgaz RSC, bagnety z wytwórni „Perkun” i F.B. Radom, ładownice, lornetkę Kolberga wraz z futerałem, kompas produkcji Jeznackiego i wiele innych pamiątek. Prezentowano także oryginalne zdjęcia z 1939 roku i wspomnienia uczestniczących w walkach oficerów i żołnierzy WP z archiwum autora. Wystawa otwarta była od 31 sierpnia do końca października 2019 roku.

Tu link do strony:

http://www.muzeumziemipiskiej.pl/art,158,wystawa-otwarta-zapraszamy-do-zwiedzania


NASZA  WYSTAWA W NIEMCZECH

Nasz kolega Dariusz Andruszkiewicz jest autorem wystawy związanej z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wystawę zorganizowano w bibliotece miejskiej w Leverkusen. Uroczyste otwarcie miało miejsce w dniu 28.08.2019 i potrwa do 20.09.2019.

Na wystawie przedstawiono wiele fotografii, dokumentów i oryginalnych militariów związanych z wojną 1939 r. Zwiedzający mogli zapoznać się z danymi dotyczącymi strat nie tylko ludzkich, ale także skali zniszczeń i rabunków infrastruktury i kultury.

Wystawa była kilkukrotnie wzmiankowana w miejscowej prasie. Jest to szczególnie cenne, bo to polska wystawa w Niemczech, dla Niemców!

Przykład inicjatywy Naszego Kolegi pokazuje, że mając determinację można wiele osiągnąć i to bez wsparcia rządowych instytucji kultury.

Serdecznie gratulujemy koledze Darkowi tego udanie zrealizowanego pomysłu.

Poniżej kilka fotografii z wystawy (na ostatnim kol. Darek Andruszkiewicz w rozmowie ze zwiedzającym)

  

 


Klub w swojej historii kilkakrotnie organizował okolicznościowe wystawy militariów, które jednoznacznie podkreślały jego kolekcjonerski charakter.

1217_001

Pierwszą wystawę przygotowano wraz z Centralną Biblioteką Wojskową w czerwcu 1967 r. pt. Militaria polskie – Książka – Badania – Zbieractwo. Była ona częścią obchodów 200 lecia założenia pierwszej w Polsce biblioteki wojskowej. Katalog tej wystawy opracowali: dr Wiesław Majewski, mjr mgr Tadeusz Peterson, mgr Kazimierz Zieliński. Katalog odbity został w CBW w 400 egzemplarzach. Stron 34. Wstępem katalog opatrzyli: Zygmunt Bielecki i Stefan Rakowski.

 

1217_003

Wystawa zorganizowana w listopadzie 1978 r. z okazji odzyskania niepodległości w 1918 r. Z wystawy tej pozostał katalog zestawiony przez Grzegorza Krogulca∗.

 

1217_002
Zorganizowana we wrześniu 1979 roku wystawa z okazji 40 rocznicy Września 1939. Z wystawy tej został wydany niezmiernie rzadki dziś katalog. Nakład wynosił 400 numerowanych egzemplarzy. Bardzo ładnie wydana pozycja.

wystawa 1979 12            Część ekspozycji białej broni (fot ze zb. Z. Kucejki)

Po dziesięciu latach z okazji 50 lecia września 1939 w wieży kościoła św. Anny w Warszawie Klub wespół z Działem Militariów Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz Duszpasterstwem Kawalerii i Artylerii Konnej zorganizował wyjątkową pod względem ilości i jakości eksponatów wystawę. Tym razem pokazano pamiątki związane także z drugim agresorem. Wystawa pod każdym względem imponująca niestety pozostała wyłącznie w ludzkiej pamięci. Należy ubolewać, że wydanie katalogu było poza możliwościami Klubu.

W 1990 roku Klub wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Dawnej Barwy i Broni zorganizował z okazji 70 lecia wojny polsko – bolszewickiej okolicznościową wystawę. Była ona uzupełnieniem XVI sesji naukowej SMDBiB.

W 2014 w Muzeum Ziemi Zawkrzańskiej w Mławie miała miejsce wystawa – O wojnę powszechną za wolność. Szereg eksponatów udostępnili – prezes Klubu Pan Maciej Prószyński i wieloletni członek Krzysztof Szczegłow.

Stałą wystawą powstałą na bazie spuścizny honorowego członka klubu – śp doc. Jacka Kijaka jest zbiór hełmów we wrocławskim Arsenale.

Ostatnią była wystawa zorganizowana w 2015 roku z okazji 50 lecia istnienia Klubu i 100 lecia I wojny światowej na ziemiach polskich. Więcej o tym wydarzeniu w zakładce  – Konferencje i sesje naukowe.

Członkowie klubu kilkakrotnie organizowali wspólne wycieczki do muzeów m.in. do Muzeum Bitwy nad Bzurą, Zamku – Zbrojowni w Liwie.

 

∗ Katalog w formacie pdf. dostępny dla zarejestrowanych członków SKMDMP